Nowy Jork Central Park

Jesień w Central Parku

Dziś dzień filmowy. Zaczynamy od Tiffany & Co.. Znana firma jubilerska ma swoją siedzibę na Piątej Alei. Firma powstała w Nowym Jorku w 1937 roku. Założyli ją Charles Lewis Tiffany i John B. Young. Na początku produkowano srebrne zastawy stołowe, porcelanowe figurki i inne eleganckie drobiazgi. Z czasem profil rozszerzył się również o biżuterię. Sklep był chętnie odwiedzany przez Panie z wyższych sfer, które poszukiwały stylowych dodatków. Przez lata firma ugruntowała swoją pozycję i cieszyła się coraz większą popularnością. W 1867 roku Tiffany & Co otrzymało Grand Prix na Wystawie Powszechnej w Paryżu. W 1900 roku Tiffany stał się synonimem elegancji i luksusu. Biżuterię kupowały tu znane osobistości ze świata polityki, a także przedstawiciele rodzin królewskich.

Biżuteria jest pakowana w charakterystyczne firmowe niebieskie pudełko. Niebieski kolor jest do dziś stosowany w pudełkach, katalogach, torbach na zakupy i reklamach. Obecnie wyroby Tiffaniego są również noszone przez znane osobistości. No i chyba każda przyszła panna młoda marzy o pierścionku zaręczynowym od Tiffaniego zapakowanym „Blue Box”.

Stąd poszłyśmy prosto do Central Parku, który jest jednym z symboli Nowego Jorku. Jest położony pomiędzy 59th Street, a 110th Street i alejami Piątą, a Ósmą. Ma powierzchnię 340 hektarów. Wyczytałam, że Central Park zajmuje powierzchnię dwa razy większą niż Monako i osiem razy większą niż Watykan. Jak tu dziś było pięknie ! Tyle kolorów, piękna pogoda, jesień jak z obrazka.

Utworzenie parku to pomysł Andrew Downinga znanego architekta i ogrodnika. Teren, na którym zdecydowano, że powstanie park był w tamtym czasie nieatrakcyjny – był to położony w północnej części Manhattanu bagnisty i skalisty teren. Mieszkali tam imigranci i wyzwoleni niewolnicy. Osuszanie bagien trwało kilka lat, ponownie jak rozbijanie i usuwanie ogromnych brył skalnych. Niektóre pozostawiono i dziś dodają one parkowi uroku. W 1853 roku Rada Miasta wygospodarowała 5 milionów dolarów na zakup powierzchni 3 km kwadratowych. W 1857 roku mieszkańcy dostali nakazy eksmisji. Ogłoszono konkurs na projekt zagospodarowania. W konkursie, na który nadesłano 33 projekty, wygrali Frederick Olmsted i Calvert Vaux. Zaprojektowali park w stylu angielskim, w którym można się zgubić. Taki, w którym mieszkańcy Nowego Jorku będą mogli zapomnieć o zgiełku i odpocząć. Budowa trwała 15 lat – został otwarty w 1859 roku.

W parku posadzono 25 tysięcy drzew, alejki i ścieżki mają w sumie około 100 kilometrów. Raj dla biegaczy, osób jeżdżących na rolkach, rowerzystów i zwykłych spacerowiczów. W weekendy w parku jest zakaz ruch u dla samochodów. Pomiędzy drzewami można odnaleźć wiele pomników znanych osób, między innymi Krzysztofa Kolumba, czy Hansa Christiana Andersena.

W parku znajduje się ponad 30 mostów i mostków, zbudowanych ze stali, cegły, granitu i piaskowca. Są tu jeziorka, strumyki i stawy, tym jeden ogromny rezerwuar (The Reservoir), który ma powierzchnię 43 ha. Jest tu również lodowisko, korty tenisowe, place zabaw, restauracje i ogromna łąka (Great Lawn). W parku mieści się również ZOO znane z filmu „Madagaskar”

Nasz spacer rozpoczęłyśmy od południowej strony i szłyśmy na północ, bo tam właśnie znajduje się Metropolitan Museum of Art. W okolicach Central Parku znajdują się jeszcze dwa inne znane muzea: Guggenheim Museum, American Museum of Natural History, w którym byłyśmy wczoraj.

Zaraz po wejściu na teren parku od strony południowej i Piątej Alei można udać się do ZOO. Idąc w lewo dochodzi się do Gapstow Bridge. To to jedna z ikon Central Parku, bardzo urokliwe miejsce.

Kolejne znane miejsce to The Mall, które prowadzi do Bethesda Terrace i Bethesda Fountain. The Mall i Bethesda Terrace to chyba najpopularniejsze miejsca w Cental Parku pod względem wykorzystywania w filmach. The Mall to piękna alejka. Po obu jej stronach są ustawione ławki, pomiędzy którymi stoją malarze, karykaturzyści, muzycy. Wszyscy oni nadają emu miejscu wyjątkowy klimat. To właśnie tu Dustin Hoffman uczył swojego syna jeździć na rowerze w filmie „Sprawa Kramerów”.

Innym miejscem, które bardzo często pojawiało się w filmach i serialach jest Bethesda Terrace i Bethesda Fountain. Z tarasu widać piękną fontannę, do której prowadzą schody. Bardzo często można spotkać tu śpiewaków i muzyków. Bardzo często umawiają się ty zakochani . Kręcono tu również plenerowe zdjęcia do takich filmów jak: „Okup” z Mele Gibsonem, „Zaczarowana” z Amy Adams w roli głównej, „Szczęśliwy dzień” z Michelle Pfeiffer i Georgem Clooney, „Moja dziewczyna wychodzi za mąż”, „27 sukienek”, czy „Kiedy Harry poznał Sally”.

Dalej na północ znajduje się jezioro – The Lake. Po prawej jego stronie zbudowano Loeb House Restaurant, wykwintną restaurację, którą można podziwiać w filmach „27 sukienek” i „ Kiedy Harry poznał Sally”.

Tuż przy restauracji jest wypożyczalnia łódek. Koszt wypożyczenia na 1h to 15 dolarów. Uważam, ze warto i gorąco polecam. Płynąc łódką przepływa się pod najdłuższym mostem jaki można znaleźć w Central Parku – Pod mostem Bow Bridge.

Na prawo od Loeb Restaurant jest Conservatory Water. Mały staw, na którym można puszczać zdalnie sterowane łódki. Tuż obok jest pomnik „Alicji w krainie czarów”.

Spacerując na północ doszłyśmy do znanego nowojorskiego muzeum – The MET, czyli Metropolitan Museum of Art. (pomiędzy East 80th Street, a East 84th Street). Jest to najstarsze muzeum w USA i jedno z największych muzeów na świecie. Ma powierzchnię 190 tysięcy metrów kwadratowych.

Nie da rady zwiedzić całego nawet w kilka dni.Dlatego też zdecydowałyśmy się, ze poświecimy na MET pół dnia i z góry zaplanujemy, co chcemy zobaczyć, a wybór jest ogromny. Jest tu około 2 mln eksponatów z wszystkich okresów, od starożytności do czasów współczesnych. Zdecydowałyśmy na początek pojechać na taras widokowy, który znajduje się na dachu muzeum. Jest stąd wspaniały widok na Central Park, zwłaszcza teraz, kiedy liście są tak kolorowe.

Później poszłyśmy obejrzeć Kolekcję Europejską, która zawiera obrazy: Rembrandta, a także impresjonistów – Moneta, Van Gogha, Degasa, Renoira, Cézanne i Picassa. Do najciekawszych części The Metropolitan Museum of Art poza Kolekcją Europejską należą: Sekcja egipska, Sekcja Arabska, Sekcja Amerykańska, Sekcja Azjatycka, Kolekcja sztuki Greckiej i Rzymskiej, a także wystawa broni i zbroi rycerskich .

Koszt biletu dla osoby dorosłej to 25 dolarów i jest to cena sugerowana. Metropolitam Museum jest jednym z kilku muzeów, w którym za wstęp można zapłacić tyle ile się chce, a właściwie tyle na ile możemy sobie pozwolić (podobnie jest w American Musem of Natural History). Pewnie może to być nawet 1dolarar, ale nie wiem, nie sprawdzałam. Jednak taki bilet nie upoważnia do wstępu na wystawy dodatkowe, tylko na te stałe. Zważywszy jednak ilość eksponatów i powierzchnie samego muzeum i tak jest co oglądać.

Po wyjściu z muzeum wróciłyśmy do parku i przeszłyśmy ze Wschodniej na Zachodnią stroną Manhattanu. Po drodze przeszłyśmy obok wielkiego zbiornika wodnego i kolejnego uroczego mostu – Bridge No. 24.

Wspomniany zbiornik ma nazwę ”Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir” i zajmuje jedną czwartą całego parku (ma 12m głębokości).

Po drugiej stronie oddałyśmy się spacerowi śladami bohaterów filmu „Masz wiadomość”. Punkt pierwszy to mieszkanie Joego, ale zanim tam dotarłyśmy przechodziłyśmy ulicą i odkryłyśmy perełkę, czyli Pomander Walk. Ponoć mieszkał tu Humphrey Bogart.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest to zwykłe wejście do budynku z patio. Tymczasem za bramą jest mała prywatna urocza uliczka o nazwie Pomander Walk. Budynki zbudowane z cegły i drewna powstały w 1922 roku. Inspiracją była sztuka (romantyczna komedia) pod tytułem „Pomander Walk”, której akcja rozgrywała się w małych, staroświeckich domach w pobliżu Chiswick w Londonie.

W 1920 roku Thomas Healy kupił teren pod budowę hotelu, a tymczasowo postanowił zbudować – odtworzyć dzielnice Londynu, znaną ze sztuki, dopóki nie zgromadzi niezbędnych środki na budowę. Ostatecznie hotelu nie zbudowano, ponieważ Healy zmarł w 1927 roku. Dzisiaj domy na Pomander Walk to własność prywatna. Nie można niestety wejść za bramę. Nam się udało, bo akurat ktoś z mieszkańców wracał do domu i udało mi się przekonać tą osobę, że jestem turystką zauroczoną tym miejscem, która tylko chce zrobić zdjęcia.

Pomander Walk jest w nieskazitelnym stanie, z pięknie utrzymanymi ogródkami i budynkami. To, co wyróżnia to miejsce to fakt, że niewiele jest takich niezwykłych zakątków na Manhattanie.

Kawałek dalej odwiedziłyśmy pierwsze miejsce z listy lokalizacji z filmu „Masz wiadomość” z Meg Ryan i Tomem Hanksem. Potwierdzam – bohaterowie mieszkali bardzo blisko siebie i rzeczywiście mogli dotrzeć na piechotę we wszystkie miejsca, które były pokazane w filmie. No może poza dużą księgarnią Foxa, bo tej tu nie ma. Na potrzeby filmu zdjęcia kręcono w innej części miasta. Poniżej miejsca znane z filmu (Upper West Side):

Mieszkanie Joego, 210 Riverside Drive and West 93rd Street

Mieszkanie Kathleen Kelly, 328 West 89th Street and Riverside Drive

91st Street Garden, Riverside Park – tu kręcono finałową scenę. Park mieści się dokładnie w połowie drogi pomiędzy mieszkaniem Joego i Kathleen.

Barney Greengrass, 541 Amsterdam Avenue and West 86th Street

Cafe Lalo, 201 West 83rd Street and Amsterdam Avenue. Właśnie tu dziś zjadłyśmy obiad. Smacznie, ale bez szału. Stanowczo polecam przyjść tu na kawę i ciasto. Deserami ten przybytek stoi. W filmie właśnie tu Kate czekała na nieznajomego, a pojawił się Joe Fox.

Starbucks Coffee, 2252 Broadway and West 81st Street – tu zrobiłyśmy sobie przerwę na popołudniową kawę. Bohaterowie filmu przychodzili tu rano.

Sklep spożywczy Zabars, 2245 Broadway and West 80th Street. Fani filmu z pewnością pamiętają scenę, w której Kate ustawiła się do kasy, w której można płacić tylko gotówką, a miała przy sobie tylko dolara. Oczywiście w sąsiedniej kasie za swoje zakupy płacił Joe…

Verdi Square, West 72nd Street and Broadway. Miły skwerek, w filmie pojawia się kilkakrotnie. Na początku jako miejsce po drodze do pracy, poźniej bohaterowie siadywali tu na ławce i rozmawiali o tajemniczym nieznajomym, od którego Kate dostaje maile.

Gray’s Papaya, 2090 Broadway (btw Amsterdam Avenue and 72nd Street). Ponoć sprzedają tu najlepsze hot-dogi w mieście 🙂

Sklep za rogiem – niestety nie ma tam księgarni, jest za to pralnia, 106 West 69th Street and Columbus Avenue, Manhattan

Trasa filmowa zrobiona. Kończąc dzisiejsze zwiedzanie poszłyśmy do Lincoln Center i Metropolitan Opera. Tu koniecznie trzeba przyjść po zachodzie słońca. Centrum Sztuk Scenicznych Lincolna to jeden z najważniejszych adresów kulturalnych w Nowym Jorku. Kompleks składa się z 27 obiektów, między innymi z Filharmonii Nowojorskiej, Siedziby Baletu Nowojorskiego, czy Metropolitan Opera (uznawana jest za jeden z najlepszych teatrów operowych świata). Swoje miejsce ma tu również prestiżowa teatralno-taneczna szkoła Juilliard, Stowarzyszenie Filmowe, kilka teatrów i Nowojorska Biblioteka Sztuk Scenicznych.

Poniżej mapa.

 

Zobacz również: Długi spacer po Meatpacking District, SOHO i DowntownMiejsca, które warto odwiedzić będąc w Nowym Jorku oraz Brooklyn, jedna z pięciu dzielnic Nowego Jorku

Gosia

O tej wersjiGosia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *