White House Waszyngton

W stolicy mocarstwa

Waszyngton w Dystrykcie Kolumbii to stolica kraju i siedziba rządu federalnego. W pobliżu leżą cztery inne stany: Wirginia, Wirginia Zachodnia, Maryland, Delaware. Samo miasto zajmuje 158 km2 liczy około 600.000 mieszkańców. W mieście znajduje się wiele wspaniałych muzeów, do których wstęp jest w większości bezpłatny oraz licznych zabytków. Miasto tworzą cztery kwartały z centralnym punktem – Kapitolem. Najwięcej atrakcji znajduje się w kwartale północno-zachodnim, pozostałe są wokół Kapitolu i wzdłuż National Mall, czyli ciągnącego się przez 1 milę (1,6km) bulwaru, który łączy Kapitol z Obeliskiem Waszyngtona. Znajduje się tu wiele muzeów, np. National Air and Space Muzeum (ponoć najpopularniejsze muzeum świata). Dzień rozpoczęliśmy o 9:00 rano, hotelowy busik zawiózł nas na Union Station, czyli nasz Dworzec Centralny, tylko trochę inaczej się prezentujący. Po pierwsze jest reprezentacyjny. Poza tym jest czysty i nie śmierdzi.

Tu kupiliśmy bilety na dwa dni na wycieczkowy autobus, który ma trzy trasy. Można wysiąść w dowolnym miejscu i pozwiedzać. Kolejny przyjedzie po 20 minutach. Spragnieni wrażeń postanowiliśmy na początek zrobić jedną trasę i zobaczyć najważniejsze budynki w mieście takie jak Capitol,

czy Obelisk Waszyngtona (Washington Monument) – zbudowany z 36.000 bloków marmuru i granitu. Obelisk mierzy 170 m wysokości i jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych obiektów w mieście. Jest widoczny niemal z każdego punktu miasta.

Po kolejnych 30 minutach dotarliśmy na Pennsylvania Avenue. Ten budynek/adres zna chyba każdy. Od 200 lat jest to oficjalna rezydencja prezydenta. W 1901 roku prezydent Roosevelt wprowadził nazwę „Biały Dom” i zarządził budowę zachodniego skrzydła. W 1942 roku dodano wschodnie skrzydło nadając gmachowi dzisiejszy wygląd. Po 11 września nie można go zwiedzać, jeśli nie jest się obywatelem Stanów Zjednoczonych. Są oczywiście możliwości, można skontaktować się z polska Ambasadą w Waszyngtonie i trwa to około 4 miesięcy, ale można uzyskać zgodę. Teoretycznie, bo ja napisałam do naszej ambasady w lutym i do dziś nie dostałam odpowiedzi. Dla wszystkich zagranicznych gości otwarto więc White House Visitor Center, gdzie można wejść i zobaczyć zdjęcia prezydentów i dowiedzieć się o historii powstania rezydencji prezydenckiej. Bogaci w wiedzę udaliśmy się pod ogrodzenie.

Stąd spacerkiem po National Mall poszliśmy do National Air and Space Museum. Muzeum otwarto 1976 rok z okazji 200-lecia niepodległości Stanów Zjednoczonych. Jest to najczęściej odwiedzane muzeum w Waszyngtonie. Można tu obejrzeć skonstruowanego przez braci Wright Playera z 1903 roku.

Jest tu też moduł dowodzenia statku kosmicznego Apollo 11,którym między innymi Neil Armstrong poleciał na historyczną misje na Księżyc w 1969 roku. W Space Hall znajdują się kosmiczne skafandry oraz modele promu kosmicznego ”Columbia” i trzyosobowej stacji orbitalnej Sylab.

Oprócz tego jest cała masa samolotów, strojów pilotów i astronautów. Są symulatory lotów, kokpity i masa wystaw. Dla dzieci jest specjalny kącik eksperymentalny. Bajka.

Po kilku godzinach w muzeum ruszyliśmy dalej. Nad Potomakiem znajduje się wiele pomników poświęconych byłym prezydentom. Jeżdżąc autobusem widzieliśmy Thomas Jefferson Memorial, czy Franklin D. Roosevelt Memorial. Jest jeszcze jeden, ale ten chcieliśmy zobaczyć z bliska => Lincoln Memorial

w środku jest pomnik prezydenta Abrahama Lincolna

W 1963 roku przed tym właśnie pomnikiem Lincolna zebrał się tłum 200 tys. bojowników o prawa obywatelskie. Wtedy to Martin Luter King wygłosił do nich swoje historyczne przemówienie, zaczynające się od słów „I have a Dream”. Konsekwencją tej mowy było przyjęcie prze Kongres ustawy o prawach obywatelskich – Civil Rights Act w 1964 roku.
To tu odbywały się demonstracje przeciwko wojnie w Wietnamie, co było można obejrzeć w filmie „Forrest Gump”. Zbiornik wodny, nad którym zebrali się demonstrujący nazywa się Reflecting Pool.

Po obu jego stronach są miejsca pamięci ofiar wojen, zarówno tej w Korei, jak i tej w Wietnamie.

Stąd już bardzo niedaleko do Pentagonu, który można zobaczyć tylko z zewnątrz. Pentagon to największy budynek biurowy na świecie, mówi się, że to miasto samo w sobie. W tym gmachu pracuje 23.000 osób zatrudnionych przez Departament Obrony USA, w skład którego wchodzą wojska lądowe, marynarka i lotnictwo oraz 14 agencji obrony. Jest to kwatera główna dowództwa armii amerykańskiej. 11 września 2001 roku Pentagon stał się jednym z celów terrorystów, którzy uderzyli w niego porwanym samolotem. Zginęło wtedy 189 osób. Obecnie został całkowicie odbudowany, a miejsce uderzenia jest widoczne nawet z autobusu i znajduje się tam Pentagon Memorial.

Bardzo niedaleko od Pentagonu znajduje się Cmentarz Narodowy w Arlington. To miejsce mogiły 300.000 amerykańskich żołnierzy poległych w największych konfliktach zbrojnych w historii USA – od wojny o niepodległość po dzisiejsze czasy. Jest tu również pochowany JFK, a na jego grobie płonie wieczny znicz zapalony przez Jacqueline w 1963 roku.

Gosia

O tej wersjiGosia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *