Manhattan, Nowy Jork

Zwiedzamy Stolicę Świata

Manhattan, 5th Avenue, Broadway, Statua Wolności, Central Park i żółte taksówki to chyba najbardziej rozpoznawane symbole Nowego Jorku. Miasto położone pomiędzy rzeką Hudson i East River. Niektórym miasto wydaje się zbyt przytłaczające. Wszędzie słychać wycie syren, klaksony, krzyki ludzi. Mnie zauroczyło. Uważam, że jeden pobyt to za mało, żeby zobaczyć i poczuć klimat Nowego Jorku.

Nowy Jork USA Nowy Jork USA

Indianie Algonkin nazywali swoje tereny Manhattin lub Manhata, co oznacza Wyspa Wzgórz. W 1609 roku na tych wzgórzach jako pierwszy biały człowiek stanął Henry Hudson, żeglarz na usługach Holenderskiej Kompanii Wschodnio-indyjskiej. Pisał później: „Modlę się całym sercem […], żeby tym wodom nadano moje imię”.

Kiedy holenderska Kompania zachodnio indyjska założyła osiedle zwane Nowym Amsterdamem Manhattan był porośnięty lasem i zamieszkiwali go Indianie – Algonkinowie.

Cztery lata później osiedlili się tam pierwsi Holendrzy. Powstanie miasta szacuje się na 1626 rok, kiedy gubernator Peter Minnewit wykupił wyspę od Indian i założył na niej osadę Nieuw Amsterdam.

Pierwsi osadnicy budowali domy bez żadnego planu, dlatego dziś ulice Dolnego Manhattanu są takie kręte. Broadway, wówczas noszący nazwę Breede Wegh, powstał w miejscu szlaku indiańskiego. Również Harlem jest nazwą holenderską. Wioska rozkwitła pod rządami następcy Minnewita, Petera Stuyvesanta, ale w 1664 roku została podbita przez Anglików. Angielski król podarował kolonię bratu – księciu Yorku, na cześć którego nazwę miasta przemianowano na Nowy Jork.

Niestety kolonia nie przynosiła spodziewanych dochodów i w 1664 roku Holendrzy oddali ją Anglikom, którzy zmienili jego nazwę na Nowy Jork.

Miejsce posiada naturalny port:  Zatokę Lower przed wzburzonym oceanem zasłaniają wyspy: Staten i Long Island.

NYC mapa NYC mapa

Zwiedzając z dziećmi Nowy Jork trzeba uzbroić się w cierpliwość.  Ulice są zatłoczone, wszyscy się śpieszą. Dlatego postanowiliśmy pokazać im to co znają, czyli Statuę Wolności

Statua Wolności Nowy Jork USA

i Grand Central Terminal – znany im z filmu „Madagaskar”

Grand Central Terminal Nowy Jork USA Grand Central Terminal Nowy Jork USA

Na koniec poszliśmy na spacer po Central Parku.

Central Park Nowy Jork USA Central Park Nowy Jork USA

Niestety nadszedł koniec naszych wakacji. Jutro wracamy do domu. O 18:00 samolot do Londynu i potem przesiadka na samolot do Warszawy. Trochę mi żal, ale jedno wiem: ja tu jeszcze wrócę – sama i poznam to miasto.

Gosia

O tej wersjiGosia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *