Kennedy Space Center Cape Canaveral Floryda

Odrobinę bliżej kosmosu

Dziś wybraliśmy się do Cape Canaveral.

Kennedy Space Center to Centrum Kosmiczne położone na przylądku Canaveral. Jest to kosmodron amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, miejsce startów załogowych statków kosmicznych USA. Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy’ego jest jedynym miejscem na półkuli zachodniej, z którego startują załogowe promy kosmiczne.

Powstał w latach 50-tych ubiegłego stulecia. Budowa była motywowana narodowym programem kosmicznym – każda satelita, rakieta czy prom kosmiczny, począwszy od 1958 roku (wystrzelenie pierwszego satelity Explorer I), był wystrzelony z Merritt Island lub ze znajdującego się nieopodal Cape Canaveral.

To stąd wyruszył w historyczną misję statek Apollo 11 w lipcu 1969 roku, dzięki któremu spełniło się marzenie prezydenta JFK o lądowaniu człowieka na Księżycu.

Kennedy Space Center zostało publicznie udostępnione w 1966 roku. Mieści się ono w pierwszej trójce największych atrakcji na Florydzie i przynosi turystyce ogromne zyski. Szacuje się, że rocznie odwiedza je ponad 3 miliony ludzi z całego świata.

Do najważniejszych atrakcji należy park z rakietami – Rocket Garden, w którym można spacerować pomiędzy rakietami. Można obserwować poszczególne etapy podboju kosmosu (są umiejscowione chronologicznie).

Visitor Complex zbudowano w 1967 roku, aby astronauci i ich rodzinymogli obserwować operacje w centrum kosmicznym. Obiekt zajmuje 340 km2.

W Saturn V Center (największym budynku) można obejrzeć 110-metrową rakietę kosmiczną Saturn V, która była wykorzystywana w misjach Apollo. Obok można wejść do sali (control room), w której cały zespół NASA czuwa nad przebiegiem startu. To stąd odbywa się też znane nam z filmów odliczanie.

Podczas zwiedzania wybraliśmy się do kina. W centrum znajdują się dwa trójwymiarowe kino IMAX, gdzie wyświetlane są filmy na temat podboju kosmosu. Obejrzeliśmy film o tym jak budowano stacje kosmiczną – coś niewiarygodnego!

Podczas zwiedzania można wejść na pokład naturalnych rozmiarów repliki promu kosmicznego Explorer.

Warto również obejrzeć wystawę pokazującą tajemnice najnowszych robotów kosmicznych badających powierzchnię innych planet.

Na zwiedzanie Centrum Kosmicznego poświęciliśmy cały dzień, ale było warto.

Gosia

O tej wersjiGosia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *