Vinci Toskania Włochy

W rodzinnych stronach Leonarda da Vinci

Dzisiaj pojechaliśmy do miejscowości Vinci. Nazwa miejscowości wydaje się znajoma, bo właśnie stąd pochodził Leonardo da Vinci.

Dom, w którym się urodził to jedna z największych atrakcji miasteczka. jego zewnętrzna część  oraz jej najbliższe okolice zachowały do dziś swój oryginalny XV-wieczny charakter. Dom mieści się w osadzie Anchiano, należącej administracyjnie do Vinci, jest to około 3 km od centrum Vinci.

Leonardo da Vinci, właściwie Leonardo do ser Piero da Vinci. Urodził się 15 kwietnia 1452 roku w Anchiano niedaleko Vinci. Zmarł 2 maja 1519 we Francji.

Urodził się i wychował niedaleko miasta Vinci, będąc nieślubnym synem notariusza ser Piera da Vinci i chłopki Cateriny. W rozumieniu współczesnym nie miał nazwiska, człon „da Vinci” oznacza bowiem „z miasta Vinci”. Jego pełne nazwisko, nadane mu przy narodzinach, to „Leonardo di ser Piero da Vinci”, czyli „Leonardo, syn ser Piera z miasta Vinci”.

Uważa się go za jednego z największych malarzy wszech czasów i prawdopodobnie najwszechstronniej utalentowaną osobę w historii (był renesansowym malarzem, architektem, filozofem, muzykiem, pisarzem, odkrywcą, matematykiem, anatomem, mechanikiem, wynalazcę i geologiem).

To właśnie talent malarski przysporzył Leonardowi największej popularności. Dwie z jego prac: Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza, zajmują czołowe miejsca na listach najsławniejszych, najczęściej imitowanych i wspominanych portretów i dzieł malarstwa. Równie wielkie znaczenie w historii sztuki ma szkic Leonarda Człowiek witruwiański   .

Jako inżynier, Leonardo tworzył projekty wyprzedzające jego czas, opracowując koncepcję helikoptera, czołgu, podwójnego kadłuba łodzi i wiele innych innowacji. Względnie mała liczba jego pomysłów została wcielona w życie za jego czasów. Niektóre z jego pomniejszych pomysłów, takie jak automatyczna nawijarka do szpul czy maszyna do sprawdzania wytrzymałości drutu na rozciąganie, weszły do świata techniki bez większego rozgłosu.

Leonardo pracował na największych dworach Europy, m.in. dla rodu Sforzów i Medyceuszy. Doprowadził do znacznego wzrostu poziomu wiedzy o anatomii, budownictwie lądowym i hydrodynamice. Zaznaczył swoją obecność także w dziedzinie architektury, rzeźby, filozofii i pisarstwa, ale te zajęcia odgrywały mniejszą rolę w jego życiu. Do dziś przetrwało 7000 stron jego notatników z rysunkami, szkicami naukowymi i notatkami.

W XIII wiecznym zamku w centrum miejscowości mieści się Muzeum Leonarda. Muzeum jest poświęcone życiu i twórczości Leonarda.  Można w nim zobaczyć oryginalne modele i prototypy machin zaprojektowanych przez Leonarda, niestety nie można było robić zdjęć.W wielu projektach mistrza odkryto błędy – naukowcy podejrzewają, iż zrobił to celowo, by nikt nie wykradł mu cennych patentów. W bibliotece muzealnej są przechowywane szkice dokumentujące prace architektoniczne i inżynieryjne Leonarda.

Gosia

O tej wersjiGosia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *